Kerti bonsai - Niwaki
- Tibor Szulágyi
- 2019. márc. 1.
- 3 perc olvasás
Keleten a kertek hangulatát a növényfajok sokszínűsége helyett sokkal inkább a formák változatossága alakítja. A nyugati kertészeti stílusok geometrikus formára vágott növényeket (spirálokat, gúlákat, hasábokat, stb.) alkalmaznak. A keleti alakfák formavilága viszont természetességet sugall, azáltal, hogy idős fák látképét idézi. A legtöbb esetben a vastag törzset láthatóvá teszik, több ágemeletet alakítanak ki, melyeket rendszeres ápolással besűrítenek. Így érik el, hogy a növény egy öreg fa kicsinyített másának tűnjön, csakúgy mint a bonsai fák esetében. A különbség, hogy a bonsai mint művészeti alkotás a tállal együtt - melybe bele van ültetve - nyer értelmet, ugyanakkor a niwaki vagy kerti bonsai kompozíciója a tájba helyezve, a környezetével együtt válik véglegessé.

Kertünk mérete, felhasználási módja, stílusa meghatározza, hogy mekkora kerti bonsait tudunk alkalmazni illetve milyen kompozícióban. Véleményem szerint fontos figyelembe venni a ház stílusát is és a kertet az épülettel együtt, egységként kezelni. Érdemes megfigyelni a belső terekből a kertre nyíló látványt és kertünk struktúráját úgy kialakítani, hogy a legizgalmasabb részek bentről is látványosak legyenek. Szinte bármilyen stílusú kertbe tudunk helyet találni egy szép niwakinak. Különös jól mutatnak tavak közelében. Ha elfekvő formájú növényt választunk, kissé belógathatjuk a vízfelszín fölé, ezzel természetes tavak látványát idézve. Az óriási sziklák kemény vonalai is nagyon jól illeszkednek ezekhez a különlegesen formált növényekhez. Valamint a minimalista épületek indusztriális megjelenésével is lenyűgöző összhatást keltenek. Továbbá felhasználásukkal elérhetjük, hogy relatív kis terek nagyobbnak tűnjenek. Ennek módja, hogy a megfigyelési ponthoz közel nagyobb méretű niwakikat telepítünk, a háttérbe kialakított lankákra pedig lényegesen kisebb kerti bonsaiokat ültetünk. Így elérhetjük, hogy szemünket megtévesztve a távolságok sokkal nagyobbnak tűnjenek, mint amilyenek valójában. Utóbbi felhasználásra gyönyörű példa a japánban található Adachi Művészeti Múzeum kertje, ahol az érzéki csalódást különböző méretű kövekkel és a talajtakarási típusok váltogatásával tovább erősítik.

A fenti képen látható, hogy milyen sok stílusban alakíthatunk kerti bonsait. A stílusok közös jellemzőjeként elmondható, hogy a törzset láthatóvá teszik, sűrű pompomokat alakítnak ki, melyeket hasonló alakúra formálnak. Természetesen a választott növényfaj habitusa is meghatározza a megjelenést. Lássunk néhány példát - a teljesség igénye nélkül - olyan növényfajokra, melyek hazánkban is sikerrel nevelhetők. Az örökzöld fajok gyakoribbak de természetesen lombhullató növényeket is választhatunk. A legelterjedtebbek a hosszútűs fenyőfélék (Pinus sp.), talán belőlük nevelhetők a legszebb niwakik, hátrányuk, hogy nevelésük szakértelmet és jelentős mennyiségű türelmet igényel. Kevesebb gondozást igényelnek a borokóka félék (Juniperus sp.), belőlük nagyon szép alacsony niwakik is nevelhetők. Jó választás lehet a tiszafa (Taxus sp.), mely kevesebb szakértelmet igényel, ritkán adódnak vele növényvédelmi problémák ugyanakkor növekedése meglehetősen lassú. Japánciprus (Cryptomeria japonica), Hamisciprus félék (Chamaecyparis sp.), Ciprus félék (Cupressus sp.), Cédrusok (Cedrus sp.) is jó választás lehetnek. Lomblevelű örökzöldek közül alkalmazható a Magyal félék (Ilex sp.), Illatcserje (Osmanthus sp.), Babérmeggy (Prunus laurocerasus), Örökzöld magnólia (Magnolia grandiflora) illetve Buxus fajok (Buxus sp.). A lombhullatók közt is vannak, olyan fajok, melyekből csodálatos kerti bonsai-ok nevelhetők. Talán legismertebbek a Japánjuharok (Acer palmatum) illetve a tavasszal virágzó csonthéjasok, mint a Japán díszcseresznye (Prunus serrulata), Japánkajszi (Prunus mume), Csüngő ágú díszcseresznye (Prunus x subhirtella 'Pendula').
Miután elhatároztuk, hogy szeretnénk niwakikat kertünkbe három lehetőségünk van. Dönthetünk úgy, hogy kialakítjuk magunk, ebben az esetben a faiskolában válasszunk egy nekünk tetsző fiatal növényt és rendszeres metszéssel, formálással és sok szeretettel neveljük. (Metszési tippek egy másik cikk keretein belül..) Ennek a módnak hátránya, hogy nagyon türelmesnek kell lennünk, 6-8 év is eltelik, mire növényünk igazán izgalmas látványt nyújt. Másik jó megoldás lehet, hogyha a kertünkben van olyan koros növény, melyet átformalhatunk. Így akár 2-3 év alatt elérhető a kívánt forma. Azonban mielőtt belevágunk egy nagyobb átalakítási munkálatba mindenképp tájékozódjunk a metszés megfelelő idejéről és módjáról! Ha gyorsabb megoldást szeretnénk, akkor érdemes ellátogatni a nagyobb faiskolákba, ahol egyre szélesebb a kínálat kerti alakfák terén. A hazai vagy európai előállítású növények ára néhány százezer forintnál kezdődik, míg a japánból importált korosabb példányok akár több millió forintba is kerülhetnek. Ez elsőre nagyon soknak tűnhet, azonban a sok éves szakszerű ápolás illetve a nagytávú szállítás igen költséges. A kereskedelmi forgalomba kerülő növényeket tovább nevelik a mi klímánkon, így telepítésük biztonságos. Abban az esetben, ha a gyökeresedés időszakában probléma merülne fel a növénnyel a kertészet felelősséget vállal. Ennek feltétele, hogy a növény telepítését szakember végezze.
Comments